Yüreğim lime lime…

Daha Ferhan Şensoy’un acısı çok tazeyken Sanat Müziğinin büyük sesi, değerli koro şefi(Kültür Bakanlığı Bursa Devlet Klasik Türk Müziği korosunun kurucu şeflerindendir)akademisyenİnci Çayırlı’da uçup gitti yaşamın dalından.

**************************

Babacığım,  Salim Ertan Sanat Müziğine tutkundu. Münir Nurettin Selçuk, Zeki Müren, Müzeyyen Senar ve İnci Çayırlı’yı ayrı severdi. Bu benim için de geçerli.

Babam belirdi gözlerimin önünde:

Akşam; salon camında yağmur tıpırtısı…

Salim Bey, elinde çay bardağı, radyonun yanı başındaBerger koltukta oturmuş, mutluluğun ışığıyla apaydınlık bir gülümseyişle,mırıldanarak şarkılara eşlik ediyor; annem de ona katılıyor; aşkla el ele tutuşuyorlar.

Sanat müziği de zaten aşkın müziği değil midir.

RÜYA GİBİ UÇAN YILLAR

Bir yandan yazımı yazıyor diğer yandan da İnci Çayırlı’nın mükemmel biçimde okuduğu şarkılara kulak veriyorum:

‘‘Canımın Ta İçisin Sen’’, ‘’Kıskanıyorum’’, ‘’Yıldızların Altında’’, ‘’Bir Kara Gözlüye Tutulup Yanmışım’’, ‘’Bir Rüzgârdır Gelir Geçer Sanmıştım’’, ‘’ Rüya Gibi Uçan Yıllar’’…

İnci Çayırlı şarkıları berrak bir nehir gibi çağıldayan dupduru sesiyle söylüyor.

Abartısız, şarkıların önüne geçmeye çalışmadan; sanat müziğinin özüne ruhuna sadık kalarak. Ne de olsa TRT ekolünden.

*************************************

1953 yılında dayısı bestekârFahri Kopuz'un teşvikiyle İstanbul Belediye Konservatuarı Folklor Tatbikat Topluluğu'nda Sadi Yaver Ataman'ın asistanı olarak göreve başlayan;İstanbul Radyosu'nda bir dönem Münir Nurettin Selçuk'a korosunda eşlik eden;İstanbul Teknik Üniversitesi Devlet Konservatuarı'nda öğretim üyeliği yapan;İstanbul Radyosu'nda programlar düzenleyen; film müzikleri oluşturanİnci Çayırlı; yeteneği, engin müzik kültürü ve deneyimiyle nice öğrenci yetiştirmiştir, emeği çok büyüktür musikimize.

VeÇayırlı tam bir cumhuriyet hanımefendisiydi.

Acı ama sorayım:

Sanat Müziğinin başkenti Bursa, İnci Çayırlı’nın kıymetini bilebildi mi; ondan yeterince yararlanabildi mi?

 

ANI KİTABI

İnci Çayırlı’nın anıları Murat Derin tarafından , ‘’Müziğin Güzel Günlerine Yolculuk, İnci Çayırlı’nın Anıları’’ adıyla kaleme alındı ve Pan Yayıncılıktan çıktı; musiki sever okurlarıma öneririm.

*****************

Yazım madem bitti; İnci Çayırlı’nın okuduğu, bestesiAvni Anıl’a, güftesiRüştü Şardağ’a ait; Hicaz makamındaki ''Rüya Gibi Uçan Yıllar''ı bir daha dinleyeyim bir acı kahve eşliğinde; kalın sağlıcakla.

‘’Rüya gibi uçan yıllar.

Biraz durun durun biraz.

Kaybolan günlerim için,

Hesap sorun sorun biraz.’’