Hava Durumu

A Milli Takım Bursa’ya ne dedi ?

Yazının Giriş Tarihi: 18.03.2024 15:20
Yazının Güncellenme Tarihi: 18.03.2024 15:20

Spor hiç demeyeceğim, bu gün kaleme aldığım bir futbol makalesi  de değildir. Bir şehrin değerlerine ne denli önem verdiğine / veremediğine çok tipik bir kötü örnektir. A Milli Takım ve yöneticileri, iki özel maç yaparak, kadrosuna yeni oyuncuları monte etme  aşamasında, seçtikleri bazı isimler ile, Türkiye ve  Bursa’ya ne demek istedi ?

Bence dedikleri  çok açık ama yürek yakıcı !

“Sen, futbolun yeşerdiği, büyüyüp çınar gibi serpildiği bir şehirdin. Profesyonel ligler yeni oluştuğunda, Anadolu’daki rakiplerine çalım atarak, bu güzide lig ortamına ilk giren ve uzun yıllar oyuna renk katan bir şehrin kulübüydün. 1968 yılından bu yana da, gençlere kapını açarak, yüzlerce futbolcuyu ülke futboluna armağan ettin. Şimdi de kenara çekilip, kendi futbolunun ölümünü  beklemeye başladın. Ama bir şeyi unuttun; senin büyütüp yeşerttiğin genç futbolcular, bu gün halen en önemli takıma/ takımlara alınıyor  ve ay yıldızlı formayı giymeye de hak kazanıyor. Ama o çocuklar sanki , mecburiyetten başka ailelere verilerek yaşamlarını sürdüren öksüz  gibiler. Derhal hareket geçmez isen, bundan sonra yeni çocuklarının ve futbolun soyu tükenecek. Hiç mi kalmadı;  kendi kadar kentini seven iş dünyasının ünlü isimlerinden  ? Nerede bu futbol tutkunları? Yoksa tümden göçüp başka bir aleme doğru mu yol aldılar? Yeter artık, üzerindeki ölü toprağını atıp, hemen bu çocukları geri al ve onları yenileri ile buluştur. Türkiye ve Türk Futbolu’nun ve de kadim kent Bursa’nın buna gerçekten ihtiyacı var”

 

Okan Kocuk, MuhammetŞengezer,Zeki Çelik,

Enes Ünal ve de İsmail Yüksek.

İşte bu beş genç, bana futbol-spor yorumu yazma orucumu bozdurdu. Özel maçlar için bile olsa, şu anda A Milli Takım’a seçildilerse, Bursaspor’un eleğinden, eğitiminden, geleneklerinden geçerek gelmeleri ve bu gün hak ettikleri yerde olmalarında da bu kulübün payı büyüktür. Kulüpleri dışında, beşinin bir yere gelmesi de çok ilginç bir rastlantı/ güzellikti. Ama,yetiştikleri şehirde bile,  buraya geliş serüvenleri hakkında yeterince bilgisi olan çok değildi muhtemelen. Biraz ipucu vereyim. Enes, Muhammet ve Zeki 1997 doğumlu. Bursaspor’da yetiştikleri grubun(14 Yaş Grubu olabilir)  önemli oyuncularıydı. Küçük yaş gruplarında önce Türkiye, ardından Avrupa şampiyonu oldular.  Dünya Şampiyonası için Çin’e kadar gittiler sanki bu işin ilmini almak için... Başlarında da, kimsenin tanımadığı, bilemediği, asli görevi öğretmenliği futbola da taşıyan Yılmaz Burul’du. Sonraki yıllarda, yollarda büyüdüler, sahalarda geliştiler, transfer yaptılar, paralar kazandılar… Kulüplerine de kazandırdılar ve şu günlerde, A Milli Takım kampında yine buluştular. Bu kez yanlarında, 1995 doğumlu ağabeyleri, bir dönem Bursaspor’da A Takım’ın kalesin ide  koruyan, kaptanlık da yapan  Okan Kocuk ile yeşil beyazlı formayı, Bursaspor’un pilot kulübü Yeşil Bursa’da giyen ve yıldırım hızı ile futbolunu  geliştirerek, büyüten ve Fenerbahçe’nin kapısından içeri girmeyi başaran İznikli  İsmail Yüksek de var. Böylece çok değerli bir “Beşibirlik” gibi bizlere A Milli Takım kampından göz kırpacaklar. Sanırım şu an çağrılan aday kadroda,  aynı kulüpten yetişen ve bu anlamlı forma altında buluşan 5 oyuncu yoktur. Varsa onları da tebrik ederim… Eminim ki, Bursaspor’un “beşibirliğini” oluşturan gençlerimiz kamp yaparken de, yetiştikleri ana kucağı Bursa gözlerinde tütecektir.. Ve de yeni kardeşlerinin, onlara yetişip geçmesini, belki kıskanarak da olsa içlerinden geçireceklerdir. Ama sadece o kadar.  Çünkü, ana kucağı eski ocaklarının dumanı, eskisi gibi tütmüyor. Yere düşmüş, zar zor ayakta kalmış ama, yanına gelerek ayağa kaldıracak güçlü isimleri ararken,  gözleri yollarda kalıyor. Son umutla, acaba önümüzdeki yerel seçim bizim düşlerimizi, eskisi kadar gerçekleştirebilir mi sorusunu da eminim akıllarında soruyor/ sorguluyorlardır bizim gibi... Ana kucağı bu, kolayca defterden silinemiyor. Yok edilemiyor.

Şükrü Erdem ve spor

Tansu Çiller’in Başbakan olduğu koalisyon Hükümeti döneminde, Mustafakemalpaşalı genç bir milletvekili olan Şükrü Erdem, Spor Bakanlığı’na getirilmişti. Yıllar sonra yine siyaset sahnesinde… Bu kez DYP yerine, genel başkanı yine bir kadın olan İYİ Parti ve doğal olarak Meral Akşener’in başkan adayı… Şükrü Bey ilçesinin kadın futbol takımı Çimenspor’un maçını bir futbolsever ve politikacı olarak izlemiş. İzlerken de yöredeki meslektaşlarımız bir iki soru da sormuş. O da bulunduğu an itibariyle, “Mustafakemalpaşa’da spora erişemeyen genç kalmayacak demiş.” Ortam gereği bir başka konuya da sanırım girilememiş. Ama vaat ettiği konu, genç seçmenleri mutlu edecek biçimde… Aday gösterildiği  günlerde belirtmiştim; Şükrü  Erdem bu yörede ve Bursa’da da tanınan bilinen bir isim. Partisine, ilçesinin başkanlığı için kazandıracaklarının yanı sıra, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini de, seçmen sayısının büyüklüğü nedeniyle çok etkileyecek bir aday.

Bekleyelim ve görelim.

 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.