Hava Durumu

Fakir ama mutluyuz !

Yazının Giriş Tarihi: 19.03.2024 15:13
Yazının Güncellenme Tarihi: 19.03.2024 15:13

Sizlere binlerce teşekkür…Güzeller güzeli ve her milletin kıskandığı ülkem Türkiye’nin becerikli bürokratları, işini bilen memurları ve de görevleri sadece liderin ağzına bakmak olan, bakan unvanlı kabine üyeleri,bizleri kış gününde yaptığınız açıklama ile, yaz sıcağına kavuşturduğunuz için sizlere binlerce teşekkür!!!

Altmışlı yıllarda yerli filmlerde sıkça kullanılan bir replik vardı…Filmde görüntüler akarken, dipten bir ses, “ genç adam, fakir ama mutlu ve gururluydu” gibi ekolu bir repliği dinletir, görüntüler eşliğinde analarımız, ablalarımız göz yaşı dökerdi. Ama onlar sadece kurmaca ve de filmin izlenmesi için yapılan gerçek üstü bir gösterimdi. Çok da tutulurdu. Ama aradan 60 yıldan fazla geçti, şimdiki filmler de böyle bir şey görülmüyor. Olsun onların misyonunu, önemli bir kamu kuruluşumuz üstlenmiş durumda ! Adını hemen zikredeyim; Türkiye İstatistik Kurumu…Kısaca TÜİK…İşte bu TÜİK var ya, işi öylesine bir boyuta taşımış ki, açıklamasını duyduğunuz anda ağzınızdan çıkacak ilk cümlenin “TÜİK yine pisliğin üzerine tüy dikmiş” olma ihtimali çok yüksek. Hemen ağzımdaki baklayı çıkarıyor ve bu çok şaşırtıcı  bilgiyi aktarıyorum.  Bu kurumun yaptığı derin araştırmaya göre, Türkiye’de bir yıl öncesine göre, vatandaşımızın mutluluk oranı artmış…Yanlış görmediniz, açıklamanın geri kalan bölümü ile devam edeyim. Bu ilginç kurumumuz, bir süre önce de “Yaşam memnuniyeti Araştırması” yapmış ve çok dikkat çekici bir sonuca ulaşmış. Buna göre; 2022 yılında mutu olduğunu söyleyen 18 yaş üzeri gençlerin oranı 49.7 iken, 2023 yılında bu oran yüzde 52.7’ye çıkmış. Kadınlarda ise bu oran, erkeklere göre daha da yüksek bulunmuş. 2022 de  46.5 iken 2023 rakamları 55.1 olarak belirlenmiş.

Fakirliğin mutluluğu artırdığı bir ülke Türkiye

Acaba diyorum, bu toplum tümden kendinden mi geçti? Belki de ben ve benim gibi düşünenler yanılıyoruz. Nedenlerine değineceğim. Eğitim desem örneğin… Önemli değil mi bir ülkenin kalkınması için? Ama geçim koşulları bunu da derinden etkilemiş. Son iki üç yıl içinde 1 milyon 346 bin genç üniversite eğitimini yarıda bırakarak, ailesine yardım için ne iş bulursa çalışmaya başlamış. Ama işe ulaşmakta da oldukça güç bir ortam var. İşte tipik örnekler; Zonguldak’ta “Çinli”,Antalya’da “Hintli” işçilerin yanı sıra,  tekstil sektöründe her yerde “kayıt dışı Suriyeli işçi” varken, bizim vatandaşımız ne yapsın? Ama bir şeyler de yapmak zorunda…Sadece bir yılda çeşitli yollardan Almanya’ya 64 bin vatandaşımız girmeyi başarmış. Burada yaşayan 50 bin Türk aile ile birleşerek vatandaşlık almış ve yaşamını sürdürmeyi başlamış. Oysa ülkelerinde kalsalar ne kadar da mutlu olacaklardı ! Neyse devam edelim…2 bin 793 kadar doktorumuz da Almanya’da çalışmaya başlamış. Türkiye’deki hastalar ne yapacak bu doktor eksiği ile ? Belki de, mutluluk oranlarına bakarak, kendiliğinden iyileşebilirler diyeceğim ama, lanetlenmekten korkuyorum !

Bunun üzerine yine bir araştırma raporu daha…Avrupa ve OECD ülkelerinde nüfusa göre en az doktor sayısı Türkiye’de belirlenmiş. Yani toplum sağlığı tehlikede diyeceğim ama, “mutluluğu, fakirleştikçe artan” bir milletin, sağlığı neden bozulsun ki ? Örneğin seçim meydanlarında gördüğümüz kalabalıklarda mutsuzluk sezdiniz mi hiç? Herkes hayatından memnun sanki… Sürekli verilen ve yapılamayan vaatleri alkışlayıp duruyorlar. Öte yandan, ne pahasına olursa olsun ülkemizde kalarak, eğitime devam etmek isteyenlere de rastlanıyor!

Ve hatta bu gruptakilerden okulunu bitirip iş bulan da var diyelim.Bir süre sonra terfi sınavı açıklanıyor ve umutlanıyorsunuz… Ve sınava giriyorsunuz. Yine engelli koşuya katılmanız  gerekecek.  İşte süper bir örnek…DDY personelinin katıldığı, görevde yükselme sınavında, meslek ile hiç ilgisi olmayan bir soru yöneltilmiş. Soru şöyle “ABD’li şampiyon boksör Mike Tyson, Müslüman olduktan sonra hangi ismi aldı?”  Bilemediniz ise yerinizde saydınız demektir. Bildiğinizde ne olacak, bu sorular ile yükselenlerin yeterli bilgiye de sahip olduğunu söyleyebilir miyiz? Ama olsun ABD’li Müslüman boksörün adını bildiniz, bu yeterli zaten ! Sonra da görevde yükseldiniz ve işinizin sorumlusu oldunuz  diyelim…Belki de sadece ülkemizde  örneğine rastlanacak türden bir olay başınıza geldi.Örneğin, aşırı bir yağmur yağdı, demiryolu traverslerinin altındaki toprak yumuşayarak akıp gitti. O sırada üzerinde geçen tren hızla raydan çıktı ve onlarca insan hayatını kaybetti. Sınavda cevapladığınız örnek soru bu olayı önleyebilir miydi ? Yine de zararı yok. Taüm sorumluluk devlet büyüklerinde, size bir cezası  falan da olmaz. Yeter ki Müslüman boksörün adı doğru bilinsin ! Şimdi de yükselme sınavındaki ikinci ihtimale gelelim…

Sınavı kaybettiniz, eski işinize ve de maaşınıza talim ettiniz diyelim. Bu arada TOKİ’nin  üstlendiği konut projesine kayıt yaptırdınız ve taksitleri ödeyerek, binanın bitişi ile kura çekilişini  ve ev sahibi olmayı dört gözle bekliyorsunuz. İsimler açıklandı ama size çıkmadı. Ertesi gün gazeteye baktınız ve önemli bir haberi gördünüz. Haber aynen şöyle olsa ; “TOKİ’nin , aylık geliri 16 bin liradan az olanlara yönelik, İlk Evim Kampanyası kapsamında yapılan kura çekiminde AKP milletvekili, bilmem ne adındaki şahsa  da ev çıktı.

Şimdi ne yaparsınız bilemem… Mutluluğunuz daim olsun.

Allah sizi her koşulda mutlu ve mesut eylesin.!

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.