Hava Durumu

Van minüt (One minute)

Yazının Giriş Tarihi: 08.04.2024 14:54
Yazının Güncellenme Tarihi: 08.04.2024 14:54

Türkiye’de politik gelişmeleri yakından izleyenler bu repliği hemen hatırlayacaktır. Sayın Cumhurbaşkanı, yıllar önce İsrail Başbakanı’na uluslar arası bir toplantıda  böyle seslenerek, bu ülkenin Müslümanlar üzerindeki baskıcı tutum ve yayılmacı politikasını protesto etmişti. Aradan zaman geçti ve Filistinli Müslümanlara yardım götüren Türk gemisine saldırı  oldu ve ölenler de sanki unutuldu. Üstelik bu kez İsrail Cumhurbaşkanı Netenyahu, tüm dünyaya meydan okuyarak, ama ABD desteğini alarak önün gelene çemkiriyor. Katliam ve yayılmacılık tam gaz sürüyor.Türkiye’deki hemen her kesim İsrail’in bu vahşetini eleştirirken, bazı ülkeler ve yönetimleri kulak tıkayıp göz yumuyor. Ne yazık ki bunların  arasında Türkiye Cumhuriyeti’nin yönetimi de var. Yurt içinde kınama, denizin kıyısına gidince gemi dolusu ihraç ürünü…Üstelik çelikten, gübreye ve bor madenine,  askeri amaçlara uygun ürünlerin yanı sıra, sebze ve meyve ticareti…Gün oldu, devran döndü, bu kez ülkemizin sağ ve sol uçlarındaki kesimlerin sesi kısılırken, bu kez sahneyi mütedeyyin ve de İktidar destekçisi gruplar aldı. Hem de çoğunlukla kadınlar. Ama, İsrail’i cesurca protesto eden bu kadınlar, hem de yerel seçimin dumanı tüterken, kadın bir komiserin emri ile ters kelepçe ile göz altına alınıyor artık…. Nereden nereyeBelki de içlerinde “ Van minüt Sayın Erdoğan” diyenler de oluyor ama biz duyamıyoruz. Asıl bu tamlamayı, ülke genelinin yüzde 35 dilimindeki bir seçmen kitlesi, yönetim biçimi eleştirisi ve İsrail protestosunu, demokratik hakkını kullanıp, yerel seçim sandıklarında  CHP ağzı ve de “Van minüt AKP” tamlaması ile haykırdı. Bir dakika arkadaş anlamına gelen bu kısa cümle, böyle giderse, bazı partilerde taş taş üstünde bırakmayacak gibi !

Akşener stop dedi !!!

Kısa süre önce yapılan bir duyuru ile Nisan sonundaki  kurultayda başkan adayı olmayacağını açıklayan Meral Akşener, Cumhurbaşkanlığı seçimi dönemindeki yanlışlarının sonucunu, yerel seçimin sandığında kendisine kesilen ağır fatura ile almış oldu. Bu arada “Altılı Masa” sakinleri Deva, Gelecek, Demokrat Parti ve Saadet Partisi de bu iki seçimli yoğun dönemden, sadece CHP listelerinden kazandıkları milletvekilleri ile baş başa kaldılar. Sandığa giden seçmenler ile seçim, İktidar ve muhalefetin yapamadığını yaparak, adeta Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni oylayarak bir anlamda rafa kaldırılmasını istedi. Ama bu anlamda bir değişim olur mu, şu anda böyle bir şey ufukta görünmüyor. Bilinen tek gerçek, sandığa giden seçmenin söylediği “İki partili ABD modeli” bir rejim. O da şu anki tabloya göre tam benzemiyor…Çünkü ABD başkanı ile Türkiye Cumhurbaşkanı  oldukça farklı görev ve yetkilere sahipler.

Seçimin magazini  

Kültürün, sanatın hatta politikanın magazini oluyor da seçimin neden olmasın ? İşte yeni örnekler…Çoğu yayın organı bu konuya değinmiş zaten. Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan, seçim sonucuna göre,tüm  ikametgâhlarında CHP belediyelerine emanet bundan böyle…İstanbul’da doğup büyüdüğü semt Kasımpaşa, yani Beyoğlu başta olmak üzere, şu an evinin bulunduğu Üsküdar, yazlık sarayının mekanı Marmaris, çalışma ofisinin bulunduğu Cumhurbaşkanlığı Külliyesi ‘nin bağlı olduğu Çankaya, Ankara’da bir süre oturduğu Keçiören gibi yerlerin belediye başkanlarının en ağır sakini, Recep Tayyip Erdoğan olacak. Bakalım söz konusu başkanlar, Cumhurbaşkanı’na nasıl hizmet verecekler. Ama Sayın Erdoğan’ın kendisini çok daha rahat hissedeceği bir mekanı da var. Bitlis’teki Ahlat  Sarayı. Çünkü Ahlat’ı AKP kazanmış.

Kılıçdaroğlu Bursa için ne dedi?

Bazen öyle bir açıklama ile karşılaşırsınız ki,“duyda inanma” gibi bir ironi ile başlarsınız cümleye... CHP’nin 7. Genel Başkanı Kılıçdaroğlu da Bursa seçimini değerlendirirken  2019 ‘da Bursa’da kesin olarak kazanacaklarına kanaat getirdiklerini, ama az bir fark ile kaybetmeyi unutamadığını belirtmiş.Bunun nedenini de şöyle açıklamış, bir söyleşisinde… “Bursa, il başkanlığı ve belediye başkan adayı arasındaki anlaşmazlık nedeniyle seçim kazanılacakken kaybedilmişti. Şimdi o zamanki aday Mustafa Bozbey kazandı ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı oldu.”  gibi bir cümle kurmuş. Bunun Türkçe meali de “Aday seçimim doğru idi ama, Bursa kendi arasındaki anlaşmazlık sonucu kaybetti. Yani kaybedilmenin sebebi ben değilim” şeklinde okunabilir. Şaşırmadım desem pek de gerçek dışı olmaz herhalde…Çünkü bu son seçimde, halk ile buluşma daha fazla gibi geldi bana…Demek ki örgüt iyi çalışmış.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.