Hava Durumu

PUTİN NE YAPMAK İSTİYOR

Yazının Giriş Tarihi: 15.02.2022 15:48
Yazının Güncellenme Tarihi: 15.02.2022 15:48

Rusya'nın emperyalist refleksleri kontrol altına alınamadığı için dünyanın nur topu gibi bir sorunu daha olmak üzere. Ukrayna'daki kriz, Avrupa'ya yayılan bir çatışmaya evrilirse ismini çok duyacağımız stratejik nitelikli Suwalki koridorundan söz ediyorum. Rusların denizaşırı toprağı (eksklav) Kaliningradoblastı ile Rus anakarasını birbirine bağlayan bu stratejik koridor yeni savaş alanı. 2. Dünya savaşı öncesi Alman toprağı Königsberg iken savaş tazminatı olarak Rusya’ya verilen ve Kaliningrad adını alan bölge Rus emperyalizminin yeni hedefi.Putin Doğu Avrupa'da, şuanda bağımsız olan Estonya, Letonya, Litvanya, Beyaz Rusya ve Ukrayna gibi eski Sovyet cumhuriyetlerini kapsayan bir Rus nüfus alanını yeniden inşa etmek istiyor. Ayrıca Putin NATO'nun Ukrayna Gürcistan ve Moldova'yı kesinlikle NATO üyesi olarak kabul etmeyeceğine dair söz vermesini NATO’nun Varşova Paktı'nın eski üyeleri olan Polonya, Romanya ve Bulgaristan gibi "ön cephe" ülkelerinden geri çekilmesini istiyor.

 

AVRUPA VE RUS GAZİ

Ukrayna’nın doğusunda çalan savaş tamtamlarının sesi Avrupa’nın batısında duyuluyor. Rusya Avrupa'nın doğal gaz ihtiyacının yüzde 50'sini karşılıyor.Avrupa, tüketiminin kalan yüzde 50'sini ise Norveç ve Cezayir'den alıyor.Avrupa’da doğal gaz fiyatlarının 7 kat artmasının nedeni Rusya'dan gelen doğal gaz arzının düşüklüğü ve bununla birlikte depolardaki gaz miktarının normalin çok altına düşmesi. Rusya Soğuk Savaş döneminde dahi gazı siyasi şantaj unsuruolarak kullanmadı Çünkü Rus ekonomisi için doğal gaz ve petrol çok önemli döviz girdileri sağlıyor. Amerika Almanya’yı açıkça “doğalgaz ihtiyacının sadece 3'te birini Rusya’dan karşılıyorsunuz Rusya ise bu satıştan 90 milyar dolar net gelir sağlıyor 3 ay dişinizi sıkın Ruslar kapınıza gelip yalvarsın” diyerek provoke ediyor ama Almanya’da o cesaret yok.  Avrupa ülkeleri bu kriz ortamında enerji ihtiyacını karşılamak için alternatif kaynaklara yöneldi. Sıvılaştırılmış doğal gaz LNG’ ye büyük talep var. Sıvılaştırılmış doğal gaza talep arttıkça, fiyatlar da artıyor ve üretilen gazın önemli bir bölümü Asya'ya gidiyor.Rusya Çin’de dünyanın en büyük LNG dönüşüm tesisini kurarken Avrupa’ya da “benim gazımı alıp almamanız umurumda değil çünkü müşterim hazır” mesajını veriyor.Rusya, tek seferlik alımlara dayalı kısa vadeli spot piyasa yerine, uzun vadeli gaz sözleşmelerini tercih ediyor.Almanya’ya yeni Kuzey Akım 2 boru hattını bir an önce hayata geçirmesi için baskı yaparken ABD ise Kuzey Akım 2 projesine ve Almanya’nın Rusya’dan doğal gaz almasına karşı çıkıyor Almanya’nın ihtiyacını LNG tedarik ederek karşılama garantisi veriyor. Ama uzmanlara göre Avrupa’daki LNG tesisleri tam kapasite çalışsa bile Rusya’nın Avrupa’ya gönderdiğinin sadece üçte ikisine ulaşılabilir.Görüldüğü gibi durum tam bir keşmekeşe dönüşüyor.

METSAMOR

Ermenistan'da Gürcistan sınırına yakın Shirakkentinde  5.4 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.Sovyet döneminden kalan ve Iğdır’a 15 kilometre uzaklıktaki Metsamor Nükleer Santrali 45 yaşında ve her türlü güvenlik önleminden yoksun. Türkiye içinde büyük risk olan santral ömrünü çoktan doldurmuş olmasına rağmen kapatılamıyor çünkü Ermenistan’ın enerji ihtiyacını karşılayacak  başka tesis yok.1988 senesinde meydana gelen 6.9 büyüklüğündeki Spitak depreminden sonra reaktör çok büyük zarar görmüş ve 1989 yılında “güvenlik” gerekçesiyle kapatılmıştı, fakat daha sonra ekonomik darboğazdan kurtulamayan ve enerjisinin %40’ını Metsamor’dan sağlayan Ermenistan, tüm risklere rağmen santrali tekrar faaliyete geçirmişti.Olası bir depremde reaktörden sızıntı olması halinde Türkiye’nin Karadeniz ve Doğu Anadolu bölgeleri etkisi yıllarca sürecek bir nükleer serpintiye maruz kalacak.

HOLLANDA İŞİ

Hollanda 2021 yılında 118 milyar dolarlık tarım ürünü ihraç etmiş. Türkiye’nin tarım ürünü ihracatı ise 25 milyar dolar Hollanda’nın ancak 1/4 ‘ü Türkiye 17 milyar dolarlık da tarım ürünleri  ithalatı yapmış. Türkiye’nin ekilebilir toprakları Hollanda’nın tam 25 katı. Biz et ithal ederken Bursa ovası kadar otlakları olan Hollanda’nın et ve et ürünleri ihracatı  10.3milyar dolar.Türkiye’nin nüfusu 84 milyon Hollanda’nın 17 milyon.Hala Türkiye’nin Tarım ve hayvancılık politikalarının doğru olduğunu iddia eden var mı?

İLAÇ SORUNU DEVAM EDİYOR.

Ülkemizde yerli ilaç üretimi yüzde 85’lerden yüzde 15’lere düştü. Bunun nedeni Türk ilaç şirketlerinin yabancı firmalar tarafından satın alınması. Olayın vahametini daha iyi anlayabilmeniz için şöyle açıklayayım; 10 yıl önce  30 olan yabancı firma sayısı,  2021 itibariyle 133’e ulaşmış durumda. Şirketler, devletin ilaç ödemelerini 1 Euro=4.058 lira olarak sabitlediğini  buna rağmen günlük kurdan hammadde alışı yaptıkları içinbatma noktasına geldiklerini bu şekilde giderse ilaç temin edilmesinin çok zora gireceğini söylüyorlar. Ankara Eczacı Odası Başkanı Taner Ercanlı,her 100 ilaçtan 22’si bulunamıyor" diyor. Sağlık bakanlığı 20 Şubat’ta bir kur güncellemesi yapacak bu beraberinde geçici bir rahatlama getirecektir ama kalıcı bir çözüm getirilmedikçe sorun devam edecek.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.