Hava Durumu

ERBAKAN – NAZIR ZADELER

Yazının Giriş Tarihi: 04.02.2022 16:07
Yazının Güncellenme Tarihi: 04.02.2022 16:07

Erbakan soyadının geliş hikayesini Kenan Akın’a şu sözlerle anlatıyor: “Rahmetli dedem, Adana bölgesinde kurulan Kozanoğulları Beyliği’nin son Beyi'nin kardeşidir. Maliye bakanlığı yapmıştır. Lakabımız bu yüzden nâzırdır yani Nazırzâde’dir. Soyadı kanunu çıktığında en yakın mana olan: Erbakan, soyadı olarak alınmıştır. Anne tarafından ise, çok ilginç bir lakab taşıdığından bu durumu da şöyle anlatılmaktadır Sayın Erbakan: “Allah uzun ömürler versin (bu sözlerden bir müddet sonra  anneleri vefat etmiş, büyük bir bahtiyarlık numunesi olarak görebileceğimiz ve göstereceğimiz vaka sayın Erbakan’ın annesinin cenaze namazını bizzat kıldırmasıdır) annemin sülalesinin lakabı da Öküzoğulları’dır. Öküzoğulları lakabı annemin babasının, padişaha bir öküz derisi dolusu altını hibe etmesinden gelmektedir.”

AİLENİN DİĞER FERTLERİ

Cumhuriyet Müddeiumumisi Mehmed Sabri Bey’in, soğuk bir Erzurum kışında vefat eden ilk eşi Sabire Hanımdan iki evladı vardı. Bu sırada ise, Birinci Dünya Harbi devam etmekteydi. İlk eşinden kalan Nizamettin ve Selahattin’e Sabri Bey'in ikinci eşi Kamer Hanım, Müslümanlığının gereği bu iki yavruya hiçbir şekilde üveylik göstermediği gibi Necmeddin, Kemalettin, Atıfet ve Akgün adı verilen çocuklarının dünyaya gelmesi, onlara gösterdiği sevgide hiçbir azalmaya sebep olmadı. Mehmed Sabri Bey, 1943 yılında ahirete göç ettiğinde ailenin en büyük oğlu Nizamettin, İstanbul Tıp Fakültesini bitirmiş ve bir yıllık doktordu. Selahattin de, Tıb Fakültesini bitirmiş göz hastalıkları branşını seçmişti. Kız çocuk Atıfet hanım ise, Eczacılık fakültesini bitirmişti. Kemalettin Erbakan ise, tıbbın bir başka dalı olan Diş Tabibliğini seçmişti. Akgün Erbakan ise mühendis olmasına rağmen serbest ticareti seçmişti.

Ağır ceza Mahkeme Reisi Mehmed Sabri Bey, geride bıraktığı evlatları ile Selahattin Erbakan göz hastalıkları Profesörü, Necmeddin Erbakan Motorlar Kürsüsü Profesörü olmuştu. Bu aileye, Atıfet Erbakan hanımla izdivaç yapan, Profesör Osman Çataklı dördüncü bir profesör olarak da hil olmuş ve hakikaten gıpta edilecek bir aile ortaya çıkmıştı. Bir gün bizden bir arkadaşımız, Hoca kızlarını okula nasıl gönderiyor? diye bir suali ortaya yuvarlamıştı. Bütün arkadaşlar çeşitli görüşlerle doğru yaptığını ileri sürdüler. Ben ise şunları söyledim: “Bir insanın babası Profesör olunca, Amcalarından ikisi de, aynen babası gibi Profesör olunca, Halası eczacı olup, Enişte bey de, Profesör olunca, kendi annesi de iktisatçı olup iki lisan bilince o ailenin çocuklarını okutmamak, okutmaktan çok zordur. Çünkü seni okutamayız derken hangi sığınağın arkasına geçeceksin?” dedim. Kimseden bir cevap gelmedi.

Dini hayatı kendilerine rehber alan insanlar, evlerinin hudutlarını hangi mevki ve makamda, toplumun hangi katmanında bulunursa bulunsun, bir tahdid içinde tutar. Bilemiyorum, doğrudan doğruya böyle olmasını söyleyen bir ayet var mıdır? Ancak hadisler ışığında, büyüklerin yaşayışlarında hatta çok uzaklara gitmeyelim son devir İslam alimlerinden pek çok kimsenin eş veya Vali delerinin isimleri ancak resmi muamelat münasebetiyle öğrenilebilmiştir. Hatta merhum Babanzade Ahmed Naim Efendinin, Validelerinin ismini öğrenebilmek için epey biyografi kitabı karıştırdıktan sonra da pes

etmiş ve Sevgili Hocamız Doçent Erdinç Beylem (Merhum) sayesinde onun İşletme Fakültesinden arkadaşı, değerli Fuat Çelebioğlu hocamız vasıtası ile Selim Baban (az bir müddet sonra o zatta merhum olduydu) Beyefendiden öğrenebilmiştik ki adı Firûze imiş! Bu ölçüler içinde Erbakan’ın siyasi hayatına ait bu çalışmada aile hayatının uzun uzun hikayesini yazmaya lüzum görmedik. Şununla iktifa

edelim ki, Erbakan’ın ilk ve son evliliği, mevcut evliliğidir. Bazı uydurmaların hiçbir dayanağı olmadığı izahtan varestedir. Fiemanillah. Devam edecek.

Kaynak: 'Bitmeyen Mücadele Erbakan' Yazan Metin Hasırcı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.