Hava Durumu

Deprem Biterse Hepimiz Biteriz! Naci Görür'den Ezber Bozan Açıklama

Mardin'de düzenlenen "Deprem" konulu panelde konuşan Bilim Akademisi üyesi ve ünlü deprem bilimci Prof. Dr. Naci Görür, depremlerle ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Haber Giriş Tarihi: 08.07.2024 22:12
Haber Güncellenme Tarihi: 08.07.2024 22:12
Kaynak: FERHAT ŞAHİN
Deprem Biterse Hepimiz Biteriz! Naci Görür'den Ezber Bozan Açıklama

Depreme karşı dirençli binaların önemine değinen Görür, "Bu ülkede çakılan her çivinin gözetim ve denetimi sizin boynunuzun borcudur. Bize, 'Bu depremler ne zaman bitecek?' diye soruyorlar. Bazen teyzeler ellerini açarak dua ediyorlar. Sakın deprem bitsin diye dua etmeyin. Deprem biterse, hepimiz biteriz," dedi.

Mardin'in Tarihi ve Doğal Güzellikleri Korunmalı

Görür, Mardin'deki konuşmasında şehre dair önemli uyarılarda bulundu. "Mardin'in hem komşularının depremlerinden hem de kendi içinde olabilecek küçük depremlerden etkilenebileceğini, bunun için de yönetiminin hazır olması gerektiğini, halkın eğitilmesi gerektiğini, altyapının gözden geçirilmesi gerektiğini anlattım. Mardin Mezopotamya'nın en önemli yerleşim yerlerinden biri. Her yerinden tarih fışkırıyor. Bu kenti ranta kurban etmemek lazım. Mardin gibi bir yeri geleceğe taşımak gerekiyor. Elbette ki binalar yapılacaktır. Fakat hangi binanın nereye yapılacağının bilimin karar vermesi gerekiyor," diye konuştu.

Tarihi Yapıların Gözden Geçirilmesinde Büyük Fayda Var

Panelde konuşan Prof. Dr. İdris Bedirhanoğlu ise tarihi yerlerde zaman geçtikçe yapılaşmaların arttığını belirterek, "Eski zamanlarda yapılan bazı önemli gösterge taşları yerinden kaydığı zaman ne diyor yapı? Yapı diyor ki bir problem var. Bu problemi gider. O zaman bizim bu yapılara müdahale etmemiz lazım. Zemin durumuna bakmamız gerekiyor. Eğer zemin bu yapıyı taşımıyorsa tedbir almamız lazım. Yapı onarım ihtiyacı isteyebilir. Taşlar arasındaki harçta bozulmalar meydana gelmiş olabilir, bu taşları da değiştirmemiz gerekebilir. Dolayısıyla yapılarımızın da bir deprem sebebiyle tamamen yıkılmadan gözden geçirilmesinde büyük fayda var," dedi.

Prof. Dr. Naci Görür'ün bu açıklamaları, deprem bilincinin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi. Depreme karşı dirençli yapılar inşa etmek ve mevcut yapıları gözden geçirmek, gelecekteki felaketlerin önüne geçmek için atılması gereken en önemli adımlardan biri olarak öne çıkıyor.

Kaynak: FERHAT ŞAHİN

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.