Hava Durumu

#Bayram

Yeni Marmara Gazetesi - Bayram haberleri, son dakika gelişmeleri, detaylı bilgiler ve tüm gelişmeler, Bayram haber sayfasında canlı gelişmelerle ulaşabilirsiniz.

Mudanya'da Kabotaj Kanunu’nun 98’inci Yıl Dönümü Kutlandı Haber

Mudanya'da Kabotaj Kanunu’nun 98’inci Yıl Dönümü Kutlandı

Türkiye Cumhuriyeti'nin kendi karasularında hakimiyet ve istiklalini bütün dünyaya ilan ettiği Kabotaj Kanunu’nun 98’inci yıl dönümü, Mudanya’da coşkuyla kutlandı. Kutlamalar yarışmalarla renklenirken, heyecanlı dakikaların yaşandığı yağlı direk yarışmasında bayrağı Abdullah Kurtaran aldı.   1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nın 98’inci yıldönümü, Mudanya’da coşkuyla kutlandı. İskele Meydanı Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu ile başlayan bayram kutlamalarına Mudanya Kaymakamı Ayhan Terzi, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Mudanya Belediye Başkanı Deniz Dalgıç’ın yanı sıra, ilçe protokolü, muhtarlar, belediye meclis üyeleri ile Mudanyalılar katıldı. Mudanya sahilinde devam eden kutlamalarda yarışmalar öncesinde protokol üyeleri, deniz şehitleri için denize çelenk bıraktı.  Düzenlenen yarışmalar ise büyük heyecana sahne oldu. 200 metrelik yüzme yarışında Mustafa Kesici birinci olurken, Fırat Başarır ikinci, Çağla Özeren ise üçüncülüğü elde etti. Bayram kutlarının geleneksel ve merakla beklenen yarışması, yağlı direkten bayrak kapma yarışması ise büyük heyecana sahne oldu. Bayrağı iki kez tutmasına rağmen direkten söküp alamayan Abdullah Kurtaran, üçüncü denemesinde bayrağı alan isim oldu. Kutlamalar kapsamında saat 14.00’de BUDO İskelesi’nden vatandaşlar için ücretsiz tekne turu düzenlendi. 

9 Günlük Bayram Tatilini Fırsat Bilen Çiftler, Evlendirme Dairelerine Koştular Haber

9 Günlük Bayram Tatilini Fırsat Bilen Çiftler, Evlendirme Dairelerine Koştular

Depremin vurduğu Hatay'da Kurban Bayramı'nı fırsat bilen çiftler, nikah işlemleri için yoğunluk oluşturdular. Kent genelinde 150 çift dünya evine girdi. Kahramanmaraş merkezli depremlerin yaralarının sarıldığı Hatay'da Kurban Bayramı'nı fırsat bilen çiftler, 9 günlük tatilde dünya evine girmek için harekete geçtiler. Hatay'ın Antakya ilçesi Kışla Saray Mahallesi'nde bulunan prefabrik konteyner evlendirme dairesinde, Kurban Bayramı tatilinin ilk gününden bu yana 55 nikah akdi gerçekleştirildi. Depremin vurduğu kent genelinde bayram haftasında toplam 150 çift evlenerek çifte bayram yaşadı. “Hatay'da bayram haftasında toplam 150 nikah kıyıldı” Bayram haftasında evlendirme dairesinde yoğunluk yaşadığını ifade eden nikah memuru Niyazi Yalçın, “Bugün 13 nikahımız vardı. Bayram haftasında toplam 55 nikahımız vardı ve daha nikah işlemlerine devam ediyoruz. Bayram haftasında; İskenderun, Kırıkhan ve diğer ilçelerde ortalama toplam 150 nikah işlemi gerçekleştirdik. Bayram haftasında evlenen çiftler, çifte bayramı yaşadı. Yeni evlenen çiftlere Allah hayırlılar getirsin” dedi. “Bir bayram bitti, bir bayram başladı” Evlendikleri için çifte mutluluk yaşadığını söyleyen damat Mehmet Tok, “Bizim için çifte bayram oldu. Çok güzel oldu. Bir bayram bitti, bir bayram başladı. Şu an çifte mutluluk yaşıyoruz. Mutluyuz. Bu yıl 3 bayram kutladık. Düğünle birlikte 4'üncü bayramı kutlayacağız. Bu evlilikler umut verici oluyor” şeklinde konuştu. “Bayramdan sonra ikinci bir bayram oldu” Evliliğin bayramdan sonra ikinci bir bayram olduğunu belirten gelin Özgenur Aydemir, “Bizim için nişanlık süreci keyifliydi. Keyifle noktaladığımızı düşünüyorum. Bayramdan sonra ikinci bir bayram oldu. Gayet keyifliyiz ve mutluyuz. Umarım hep böyle devam eder” ifadelerini kullandı.

Yıldırım Belediyesinden Bayram Sonrası Hummalı Temizlik Haber

Yıldırım Belediyesinden Bayram Sonrası Hummalı Temizlik

Yıldırım Belediyesi, Kurban Bayramı’nın sona ermesi ile birlikte ilçede hummalı bir temizlik çalışması başlattı. Yıldırım Belediyesi Temizlik ve Veteriner İşleri Müdürlüğü’ne bağlı ekipler başta kurban kesim alanları olmak üzere ilçenin dört bir yanında titiz bir çalışma yürütüyor.   Kurban Bayramı öncesinde ilçede bulunan ibadethaneler ve kurban kesim alanında temizlik ve dezenfekte işlemlerini tamamlayan Yıldırım Belediyesi, bayramda da hijyen tedbirlerini elden bırakmadı. İlçenin dört bir yanında personeller görevlendirirken, vatandaşların steril bir ortamda kurban kestirebilmesi için kesim alanında da hijyen kurallarına azami seviyede dikkat edildi. Kurban Bayramı’nın son gününde ise bayram için alınan tedbirlerin son aşamasına geçildi. Kurban kesim alanının temizlenmesi için yoğun bir çalışma başlatılırken, genel temizliğin ardından ilaçlama yapıldı.  Yıldırım Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri kurban kesim alanı haricinde sokak ve cadde temizliklerini de sürdürdü. İlçe genelinde yürütülen temizlik çalışmaları çerçevesinde 16 kepçe, 43 kamyon, 13 süpürge aracı, 42 tanker, 28 çöp aracı ve toplamda 536 personel ile Yıldırım’da bulunan 71 mahallede geniş çaplı temizlik yapıldı. Ayrıca 444 16 02 numaralı Yıldırım Belediyesi İletişim Merkezi’ne gelen çağrılar yanıtlanarak, bırakılan kurban atıklarının oluşturduğu kötü kokunun giderilmesi için çöp konteynerleri yıkandı. 

Kuşadasında Bulunan 'Ada Camping' Ziyaretçi Akınına Uğradı Haber

Kuşadasında Bulunan 'Ada Camping' Ziyaretçi Akınına Uğradı

Kurban Bayramı tatilinin 9 güne çıkarılmasıyla birlikte bütçelerine uygun tatil yapmak isteyenlerin tercihi Aydın'ın Kuşadası ilçesinde bulunan ‘Ada Camping' oldu. Kuşadası Belediyesi tarafından Sevgi Plajı'nda açılan turistik tesis, ziyaretçi akınına uğradı.   Türkiye'de bu yıl Kurban Bayramı tatilinde, çadır ve karavan kampları, otel ve kiralık evlerden daha ekonomik olduğu için tatilcilerden yoğun ilgi gördü. Doğa ile iç içe güvenli bir ortama sahip olması ve Sevgi Plajı'na olan yakınlığıyla Ada Camping de, tatil için Kuşadası'na gelen ziyaretçilerin gözdesi oldu. İçerisinde sosyal etkinlik alanları, restoran, kafe ve marketin de bulunduğu kamp alanına gelen tatilciler deniz, kum ve güneşin keyfini doyasıya çıkardı. Ada Camping'de glambing ve standart çadır kiralaması yapılabileceği gibi isteyenler kendi çadırlarını da yanlarında getirip kurabiliyor. Karavanlar için ayrı bir alana sahip olan Ada Camping'de çocuklar da akranlarıyla neşeli vakit geçirme fırsatı buluyor . Kuşadası Belediyesi tarafından yaşama geçirilen turistik tesis tüm bu yönleriyle misafirlerine unutulmaz bir tatil deneyimi sunuyor.  Ada Camping'te yaz sezonunun yoğun geçeceğini belirten tesis müdürü Özel Güler Eyüboğlu “Bayramda neredeyse tam dolu kapasiteyle hizmet veriyoruz. Tatilcilerin bizi tercih etmelerinde aynı zamanda Ada Camping'in güvenli ortamı da çok etkili oluyor. Yaz mevsimi boyunca dünyanın farklı ülkelerinden gelen yabancı turistleri de ağırlıyoruz. Bizim için hijyen, müşteri memnuniyeti ve güvenlik vazgeçilmez unsurlar arasında geliyor” dedi.  Turistik tesise İstanbul'dan Kurban Bayramı tati için gelen Recai Başer ise, “Ada Camping bize çok temiz ve konforlu bir vakit geçirme imkanı sunuyor. Konumunun denize çok yakın olması da bizim için tercih nedenlerinden bir tanesi. Ayrıca çalışanlar da çok ilgili ve güleryüzlü. Kuşadası Belediyesi'ne böyle bir tesisi kullanma imkanını bizlere sunduğu için teşekkür ederiz” diye konuştu. 

Hasat Yapan Hububat Üreticileri Çifte Bayram Sevinci Yaşıyor Haber

Hasat Yapan Hububat Üreticileri Çifte Bayram Sevinci Yaşıyor

Kilis'te Kurban Bayramı'nda hasat yapan hububat üreticileri, yüksek rekolte beklentisiyle adeta çifte bayram sevinci yaşıyor.  Kilisli çiftçilerin yeni sezon hazırlıkları devam ederken, hububat üreticileri tarlalarına ektikleri buğday, arpa ve mercimek gibi temel tarım ürünlerinin hasadı gerçekleştiriyor. Kilis'in Polateli, Musabeyli ve Elbeyli ilçelerindeki bereketli hasat bayramda da devam ediyor. Bu hububat veriminde önemli bir artış bekleniyor. Üreticiler, umutla bekledikleri bereketli hasat için Kurban Bayramı'nda da ara vermeden çalışmalarını sürdürüyor.  Kurban Bayramı'nda da hiç ara vermeden çalıştıklarını söyleyen Çiftçi Ümit Yaşar Şahan, ‘‘Bu sezon hububat hasadının Kurban Bayramına denk gelmesiyle birlikte gece gündüz demeden hasada devam ediyoruz. Çiftçinin ekinine bir zarar gelmemesi için sabahın erken saatlerinde başlayan mesai gecenin ilerleyen saatlerine kadar devam ediyor'' dedi.  Yağışların bol olmasıyla birlikte verimlerin artmasıyla birlikte çifte bayram yaşadıklarını dile getiren Çitçi Kemal Uğur, ‘‘Bu sezon bol yağan yağışlardan dolayı verimimiz çok güzel. Toprak Mahsulleri Ofisi'nin açıkladığı 10 TL olan fiyat biz çiftçilere düşük geldi. Ülke genelindeki vatandaşlar bayram tatilini yaparken, biz üreticiler çalışmaya devam ediyoruz'' şeklinde konuştu.  ‘‘150 bin dekar alanda hasat devam ediyor''  150 bin dekar alanda buğday ve arpa üretimi yapıldığına söyleyen Kilis Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Güven Özdemir, ‘‘Kurban Bayramı tatilinde herkes bayramı iyi bir şekilde yaşarken, çiftçilerimiz sahalarda üretime devam etmektedir. Fiyat konusunda çiftçilerimiz mağdur ama verim konusu ise çiftçilerimizin yüzünü güldürmeyi başardı. Çiftçilerimizin beklediği fiyat 15 TL iken açıklanan fiyatların 10 TL olması üreticilerimizi üzdü'' diye konuştu. 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.