Hava Durumu

Bakan Şimşek'ten Asgari Ücretle İlgili Şok Açıklama!

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Habertürk'te katıldığı canlı yayında Türkiye ekonomisi ve asgari ücret ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Haber Giriş Tarihi: 01.07.2024 16:45
Haber Güncellenme Tarihi: 01.07.2024 16:45
Kaynak: BÜŞRA ÇAKIR ADALI
Bakan Şimşek'ten Asgari Ücretle İlgili Şok Açıklama!

Şimşek, "Polonya hariç gelişmekte olan ülkeler arasında en yüksek asgari ücret bizde. Türkiye’de asgari ücret düşük değildir" dedi. Ayrıca, Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesinin muhalefetin popülist iteklemesiyle seçim sürecinde hayata geçirildiğini söyledi.

Türkiye’de Asgari Ücret Düşük Değil

Bakan Şimşek, son 20 yılda asgari ücreti reel olarak yüzde 5,5 artırdıklarını belirtti. "Türkiye’nin reel büyümesi ise yüzde 5,4. AK Parti döneminde asgari ücret dolar bazında ciddi bir artış gösterdi" dedi. Şimşek, "Asya’daki ülkelerle ve Latin Amerika ülkeleriyle karşılaştırıldığında, Polonya hariç gelişmekte olan ülkeler arasında en yüksek asgari ücret bizde. Türkiye’de asgari ücret düşük değildir" ifadelerini kullandı.

EYT Düzenlemesi ve Maliyet

EYT ile ilgili muhalefete yüklenen Şimşek, "Geçen sene muhalefetin popülist iteklemesi ile seçim sürecinde EYT hayata geçirildi. Bu sene yıllık maliyeti 724 milyar TL. Milli gelirin yüzde 2’sine yakın bir rakamdan bahsediyoruz" dedi.

KKM’de Vergi Avantajı Sona Eriyor

Şimşek, Kur Korumalı Mevduat (KKM) ile ilgili de açıklamalarda bulundu. "KKM geçen sene zirvede 144 milyar dolara çıkmıştı, şu anda 64 milyar dolara indi. 44 haftadır KKM’de kesintisiz düşüş var. Şirketlerin KKM’deki vergi avantajı sona eriyor. Bireyler açısından da KKM’den kazanılan faiz gelirleri vergiye tabi olacak" dedi.

Enflasyon ve Ekonomi

"Vatandaşımız enflasyon düşüşünü hissetmeye başlayacak" iddiasında bulunan Şimşek, "Bu sene sonunda en kötü ihtimalle Merkez Bankası 38 olur ancak 42’ye kadar yolu var diyor. Önemli olan bu sene sonunda 40 civarına düşmesidir" diye konuştu.

Yurtdışına Çıkış Harcı Artıyor

Yurtdışı çıkış harcının artırılacağı konusuna değinen Şimşek, "23 yaşına kadar bu harcın alınmaması gündemde. İmkanı olanlardan vergi alınmasını taslağa aldık" dedi.

Gri Listeden Çıkış

Şimşek, Türkiye’nin FATF’ın gri listesinden çıkış kararının oy birliğiyle alındığını belirtti. "Gri listeye girmek kolay, çıkmak zor. Avrupa Birliği üyesi olup da bu listeden çıkamayan ülkeler var" dedi.

DİSK-AR Raporu: Asgari Ücret Düşük

DİSK-AR tarafından yayımlanan rapora göre, Türkiye, asgari ücret sıralamasında Avrupa’da sondan 6. sırada yer aldı. Raporda, "Türkiye’de euro cinsinden asgari ücret son 10 yılda yıllık ortalama yüzde 5,4 oranında artmıştır" denildi.

Kaynak: BÜŞRA ÇAKIR ADALI

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.