Hava Durumu

Böbrek Hastası Genç Türkiye'de Şİfa Buldu

Yaklaşık 10 yıl önce ilk sinyallerini vermesine rağmen ‘gencim, bana bir şey olmaz’ diyerek göz ardı ettiği rahatsızlığı böbrek yetmezliğine giden Kırgız Yrysbek Toktorov (26), Türkiye’de şifa buldu.

Haber Giriş Tarihi: 22.06.2024 10:50
Haber Güncellenme Tarihi: 22.06.2024 10:50
Kaynak: İHA
Böbrek Hastası Genç Türkiye'de Şİfa Buldu

Yaklaşık 10 yıl önce ilk sinyallerini vermesine rağmen ‘gencim, bana bir şey olmaz’ diyerek göz ardı ettiği rahatsızlığı böbrek yetmezliğine giden Kırgız Yrysbek Toktorov (26), Türkiye’de şifa buldu. Kırgız gence, İzmir Acıbadem Kent Hastanesi’nde annesi Şayırgul Berdibaeva’dan (51) böbrek nakledildi. Böbreğin uyum sağladığını ve Kırgız gencin diyalizden kurtulduğunu belirten Uzm. Dr. Işık Özgü, “Anne ve oğlunu sağlıkla taburcu ettik” dedi.  


Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te yaşayan, medya sektöründe bilişimci olarak çalışan Yrysbek Toktorov, 16 yaşındayken idrarından kan gelmesi üzerine doktora gitti. Doktorlarının uyarmasına rağmen başladığı ilaç tedavisini bile doğru dürüst sürdürmedi. 1 buçuk yıl önce nefes darlığı, tansiyon yüksekliği şikayetiyle gittiği doktorda hastalığının sinsi ilerlediğini öğrenen Kırgız genç, geçtiğimiz şubat ayında da iyice kötüleşti. Bacaklarına kramplar giren, yemeden içmeden kesilen Toktorov’un kreatini bin 400’e yükselmesi üzerine diyaliz tedavisine başlandı. Diyaliz tedavisi sürerken Toktorov için nakil kararı alındı. Kırgızistan Acil Durum Bakanlığı basın bölümünde çalışan baba Toktorov, oğlunu makineli yaşamdan kurtarmak, doktorlarının önerdiği tedaviyi yaptırabilmek için yoğun bir çaba içine girdi.

Bu araştırmaların sonucu onları Türkiye’ye İzmir’deki Acıbadem Kent Hastanesi’ne getirdi. Yapılan tetkikler sonucunda anne Şayırgul Berdibaeva’nın oğluna uygun verici olduğu belirlendi. Nakil için gerekli hazırlıklar tamamlandı ve Kırgız anne ve oğlu geçtiğimiz 11 Mayıs’ta Üroloji uzmanları Dr. Işık Özgü, Dr. Uğur Saraçoğlu, Dr. Gökhan Ekin ve Nefroloji uzmanları Prof. Dr. Hüseyin Töz ve Doç. Dr. Ebru Sevinç Ok'tan oluşan böbrek nakli ekibi tarafından ameliyata aldı. Uzm. Dr. Özgü, “Ameliyat öncesi ve sonrası her şey yolunda gitti. Anne ve oğlunu sağlıkla taburcu ettik” dedi. Annesinden böbrek nakledilen Kırgız genç diyalizden kurtulmanın sevincini yaşadığını belirterek, “Güreş yapan sporcu bir gençtim. Gencim, bana bir şey olmaz, diyerek tedavilerimi, kontrollerimi hep aksatmıştım. Yani sağlığımı boş vermiş, ihmal etmiştim. Şimdi çok iyiyim, diyalizden kurtuldum” diye konuştu. 

Kaynak: İHA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.